GAZETE KUPURLERİM-1

 Osmanlı ve Türk mutfağını Keşfet & Explore the Ottoman and Turkish Cuisine

     *** Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir; Mesleki hayatında bu güne kadar sadece kendi imkânları dahilinde Osmanlı ve Türk mutfağının gönül elçisi olarak; 3 kıta, 26 ülke ve 101 şehir dolaşarak 350.000 km kat etti. 16 ulusal yerli ve yabancı televizyon kanalına mesleki sunum yaptı, 146 yerli ve yabancı, gazete ve dergi de yazılı haberi çıktı, 11 makale, 114 mesleki ve turizm ile ilgili köşe yazısı yazdı. İngilizce, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca bilen Özdemir Meslekteki serüveninde 27. yılını geride bıraktı.

     *** Bugüne kadar Dünyada; Türkiye’de 7 ayrı Delux tatil köyü ve 5 yıldızlı otel, İngiltere’de 2, Amerika da 12, Türkiye’de 2, Belçika’da 1 olmak üzere Uluslararası mutfaklar üzerine toplam bütçesi 2 milyon ile 8 milyon dolar arasında değişen 17 vip Fine Dining Restoranın ilk açılışlarını gerçekleştirerek yeni şefler yetiştirip görevi onlara devretti.

     *** uluslararası standartlara sahip olması kaydıyla; yurt içinde ve yurt dışında öncelikte Osmanlı ve Türk mutfağı ile ilgili projeler hakkında fuar, festival konsept tasarım, menü tespit, 5 yıldızlı otel, Delux tatil köyü, vip restoranlar hakkında inşaat aşamasından başlayarak misafirlerine vip hizmet verebilir duruma gelene kadar ‘ki aşamada. 

     *** Tüm yiyecek ve içecek departmanlarının işleyiş açısından en güvenli, sağlıklı, hızlı bir şekilde teçhizatlarının oluşturulması ve tüm ürünlerin reçetelendirilerek tüm ilgili personellerin eğitimlerinin de verilmesi dahil olmak üzere mesleki tecrübelerimden faydalanabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 BEEF AND FISH DERGISI- OSMANLI VE TURK MUTFAGI

BEEF AND FISH DERGISI- OSMANLI VE TURK MUTFAGI

VE DAHA ASYA-AMERIKA  VE AVRUPA KITALARINDAKI ULKELERDEN 244 TANE DAHA SIMDILIK BILDIGIM  BILINEN ULKELERDEN BU KADAR. ULKEMI, TARIHIMI. KULTURUMU, BANA AIT OLAN HER SEYI SEVIYORUM, DEGER VERDGIM GIBI BENDEN SONRAKI NESILLERIME DE TASIMAYA KARARLIYIM....